Інтерв'ю з Ахрою Аджинджалом "Практика і червона машинка"

20.06.2021
Інтерв'ю з Ахрою Аджинджалом "Практика і червона машинка"

Персональні виставки Ахри Аджинджала в ЦСМ "Білий Світ" мають більше спільних рис, ніж навіть планував їхній автор. Вони об'єднані порою року, літніми зливами, натовпом друзів і, звичайно, пейзажами. Щоб краще запам'ятати ці моменти, ми поговорили з митцем про актуальне: фарби і пензлі, моменти вагань та поїдання натюрмортів...

Про матеріали

◾️ У мене багато робіт, зроблених на журнальних сторінках, календарях. У свій час мені всі знайомі дарували календарі. Ще є на старих книгах, в різних техніках: олійна пастель, акварельна пастель, темпера, гуаш, колажі. Сама поліграфія навіть щось підказує, хоч ніхто цього і не зчитує; мені було важливо, щоб була якась підкладка. Під роботою щось просвічує, але я не постмодерніст, я цим не граюся (хоча мені і пропонували). Я не вважаю, що мені треба свої роботи ще якимось підтекстом підкріпити, а потім це все красиво пояснити.

◾️ Працював і темперою, і олією, і акрилом. Але взагалі вибирав водяні фарби і паперову основу, коли не було можливості ... А 90-х же нічого особливо й не було. Тільки оголошення якісь про гуаші я знаходив. І я мало не одним з перших почав акрилом працювати. Змішував його з темперою, коли фарби почали з'являтися тут. Тепер же перейшов на акрил повністю.

◾️ Іноді інструмент тобі допомагає — він і повинен допомагати — і диктує свої рішення. У тих же 90-х купував пензлі для клею, дуже жорсткі (інших варіантів пензлів не було). Від них роботи часто куйовдились. І я навчився цей ефект використовувати: виходили цікаві розмиті рисочки. А у свій час часто в роботах в акрил додавав пісок, для фактури.

Про роботу в майстерні

◾️ Кожен день важливо досягати певної завершеності: повної або хоча б у межах якоїсь стадії. Так, щоб я бачив результат. Але не завжди це виходить, іноді настає "авторська глухота": зосередився, працюєш-працюєш, а загального цілого не бачиш. І тільки коли я йду мити пензлі, заходжу назад і розумію: "Нііііі", — і швидко, поки не висохло, все знімаю; де можна, зрівняю ганчірочкою, підітру.

◾️ Я багато переписую, тому днями чекати, поки олія висохне, для мене ще важко. І пишу бажано чистим кольором. Я змішую, так, але ця суміш повинна бути чистою. Припустимо, колір я підібрав на палітрі, а олія десь мажеться, підхоплює нижній шар. Я працював олійною фарбою, але психував. Я ж з гуаші перескочив на олію. Були вдалі роботи, вони швидко розійшлися, але їх було небагато — близько 25-ти.

Про вибір тем

◾️ Природно, я продовжую пошуки, вношу невеликі відхилення. Пейзаж, але з машинкою, — ось так мені захотілося — трохи в іншому ключі, в іншому стилі. Іноді відходиш від самого себе, якісь моменти ловиш і фіксуєш — і це добре. В основному ж я досліджую дві площини — земля-небо, небо-земля, їхнє співвідношення в кольорі, в композиції, в пластиці, як вони працюють. Зараз в більшості своїй це ландшафти, пейзажі, а як воно там далі буде — хто знає... Поки я кожен раз собі кажу: "Все, хорош", але, в процесі з'являються ще ходи, і поки ця тема мене не відпускає.

◾️ Працюю і з натюрмортами, у свій час працював з композиціями (думаю, до них ще повернуся), з оголеною постаттю теж. Ще я начерки роблю, для себе збираю якийсь матеріал, — у мене величезна кількість альбомів для малювання. А з натурою не працюю, і ці пейзажі теж не з натури. Побачив – запам'ятав. А якщо натюрморт — запам'ятав перед тим, як з'їсти.

◾️ Багато шукаю і дивлюся. Мені почали часто останнім часом висилати фотографії-пейзажі — з Канади, Швеції наприклад. Я вже давно відійшов від своїх кавказьких пейзажів, з яких починав. Мене навіть називали "художник червоних будиночків", в певний період я цим займався. Це візуально накопичується, і очей починає "вбирати в себе" образи.

◾️ Крім своєї персональної сторінки, я веду на фейсбуці сторінку "Grand Artists" — по ХХ століттю, там 500 з чимось тисяч підписників. Показую різних художників... люди хочуть відомих, але відомих і так знають. Ось я скандинавів відкрив для себе, у них зовсім свій світ; а сьогодні спеціально виклав датчан.

 

З художником розмовляв Єгор Анцигін

 

Виставка Ахра Аджинджал / Хвала пейзажу