Роман Романишин / Метроном

З 23 листопада по 18 грудня у ЦСМ «Білий Світ» експонувалася виставка Романа Романишина «Метроном».
Центральне місце цієї виставки посідають неповторні, впізнавані з першого погляду кольорові офорти Романа Романишина. Втім, облаштовуючи експозиційний простір, їхній автор ніколи не обмежувався лише площиною галерейних стін. Роман Романишин будує свої оповідання, залучаючи максимальну кількість просторових вимірів і відчуттів; ми пам’ятаємо з його минулих виставок у «Білому Світі» гру з дзеркальними коридорами та скульптури, що дзвенять. Нині ж, судячи нової назви, пан Роман вирішив залучити до експозиції сам Час.
«Метроном дуже подібний до маятника. Маятника як частини годинникового механізму. Механізму для відліку часу. Метроном – це маятник, перевернутий «догори дриґом». З тією різницею, що коливання маятника спричинене силою природної гравітації планети, а коливання метронома – внутрішнім механізмом і силою стиснутої до максимуму пружини. А щодо «догори дриґом», то це, зрештою, стосується майже всього у нашому житті сьогодні.» (с) Роман Романишин
Більшість творів в експозиції створені протягом останніх трьох років. Автор вклав у них самотність та ізольованість часів пандемії, карантинну замкненість у чотирьох стінах, а серія «ETHNO.UA», розпочата у 2021 році, була завершена вже під час війни. Для створення робіт у воєнний час Роману Романишину довелось користуватися не звичними матеріалами, а підручними засобами: в хід пішли дошки, шнурки, каміння, старий метал, цвяхи, вогонь, вода і все, що тільки можливо.
Скульптурна композиція, що стане центральною на виставці «Метроном», навіяна образом звичайного протитанкового «їжака». Цих їжаків безмежна кількість по всій країні, на всіх дорогах і перехрестях. Є таке суто українське слово «наїжачитись». Воно означає бути дуже злим і готовим до помсти. Так-от, це композиція про дуже наїжачену Україну. А для підтримки потужної й праведної люті Роман Романишин використовує ще сильнішу зброю – іронію, яка, на відміну від ненависті, є привілеєм сильнішого.